Dekorasyonda renklerin etkisi

0
1277
Dekorasyonda renklerin etkisi

Renkler, ruh halimizi etkiler ve enerjileri ile farklı mesajlar verir. Her rengin ayrı bir etkisi vardır. Kimi renk olumlu mesajlar barındırırken kimi renk insanlar üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Dolayısı ile ev dekorasyon rengini seçerken hangi rengin nasıl bir etki yarattığı önemli bir konudur. Bu yazımızda da renklerin haritasını çıkaracağız ve her bir rengin temsil ettiği ruh halini belirteceğiz.

SAF VE FERAH MEKÂNLAR İÇİN: BEYAZ

Beyaz renk kullanıldığı mekânlarda ferahlık ve saflık temasını barındırmaktadır. Temiz ve açık bir alan algısı uyandıran beyaz rengi evinizin her alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

LÜKS ALGISI: SİYAH

Siyah renk, kullanıldığı her mekânı daha iddialı hale getirme becerisine sahiptir. Lüksü çağrıştıran siyah renk ile şık mekânlar elde etmek mümkündür. Modern ev dekorasyon tarzının da vazgeçemediği renklerden olan siyah renk ile hem modern hem de maskülen tarzda bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

ASALET İÇİN: MOR RENGİ

Mor renk, saray zamanlarından itibaren kullanılan asalet ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Bu sezonda ev dekorasyon modasında da oldukça popüler olan mor rengi, ister mobilyalarınızda isterseniz duvar renginizde tercih edebilirsiniz.

DİNLENDİRİCİ VE HUZURLU MEKÂNLAR: TURKUAZ VE PASTEL MAVİ

Mavi rengi, her bir tonunda ayrı bir etki barındıran sihirli bir renktir. Açık renk mavi ve turkuaz rengi ile huzurlu ve dinlendirici mekânlar elde etmeniz mümkündür.  Turkuaz rengi ev dekorasyonu ile dekore edilen evler;  modern hayatın koşturmalı ve yorucu hayatından güzel bir kaçış olabilir.

ÇEVRECİ EVLER: YEŞİL RENK

Doğanın huzurunu evine taşımak isteyenlerin tercihi olan yeşil renk, insan üzerinde olumlu bir etki bırakır. Çevreci ev dekorasyonu temasında yeşil renk; sade ve doğal mekânlar yaratmaktadır.