Hem Farklı Hem İddialı: Çizgili Duvarlar

0
1673

Ev dekorasyonunda değişiklik yapmak isteyenlerin ilk uygulama yaptıkları alanlardan biri duvarlar idir. Duvar dekorasyonu, son dönemde oldukça moda haline gelen bir dekorasyon alanıdır. Evinizin dekorasyon tarzını tamamlayan en önemli alanlardan biri olan duvarların dekore edilmesi, bazen büyük bir krize dönüşebilir. Özellikle duvarları hangi renge boyayacağına karar veremeyenler için büyük bir çıkmaz olan duvar dekorasyonu konusu, küçük ve basit bir fikirle çözüme kavuşabilir: çizgili duvar.
Çizgili duvar uygulaması, duvarını hangi renk boyayacağını bilmeyenler ya da düz bir duvar istemeyenler için kurtarıcı bir tarzdır. Farklı ve tarz bir dekorasyona da imza atan çizgili duvarlar sayesinde mekâna hem derinlik katabilir hem de şık bir mekân elde edebilirsiniz. İsterseniz tek bir rengin tonlarından oluşan çizgilerle duvarınızı kaplayın, isterseniz de farklı renkleri bir araya getirerek daha renkli alanlar yaratın. Önemli olan hangi dekorasyon tarzını mekânda kullanmak istediğinizdir.
Çizgili duvar uygulamasını yapmadan önce ilk yapmanız gereken duvarda dikey mi yatay mı çizgiler kullanılması gerektiğini belirlemektir. Yatay çizgiler kullanıldığı mekânı daha geniş gösteren bir algıya sahipken; dikey çizgiler ise mekânı daha yüksek göstermektedir.
Çizgili duvar uygulaması yaparken öncelikle hangi renk ve tonlarını kullanmak istediğinizi belirleyin. Bu rengin arasına arakat boyası olarak kullanacağınız bir renk daha seçin ve uygulamayı gerçekleştirin. Örneğin pembeyi ana renk olarak seçtiğinizde pembenin koyu ve açık tonlarını, araya beyaz rengini ara renk olarak kullanarak, yan yana getirmeniz gerekmektedir.
Çocuk odalarında da oldukça sık kullanılan çizgili duvarlar, çocuk odaları için tercih edildiğinde pastel renklerde tercih edilmelidir. Oturma odasında modern ve dikkat çekici bir dekorasyon yaratmak isteyenler ise siyah-beyaz çizgili duvarı tercih ederek, objelerde renkli seçimlere yönelebilirler.