Açık mutfak dekorasyonu

0
1916
modern Açık Mutfak Dekorasyonu

Açık mutfakları, salon veya oturma odalarının mutfakla bütünleşik halidir. Bu tür mutfaklara açık mutfak veya amerikan mutfak da denilmektedir. Bu mutfakların avantajları salon veya oturma odası ile mutfak arasını kısalttıkları gibi salonlarımıza görsellik kazandırmaktır. Açık mutfakların dezavantajı ise mutfaklarımızın her daim görünür olması ve yemek kokularının salonlarımıza kadar gelmesidir. Mutfak tasarımcıları koku konusuna aspiratör ve flexi boru hatları ile çözüm getirmişlerdir.

Açık mutfak dekorasyonu yapacağımız alanın büyüklüğüne göre mutfak zemini tercihleri yapmalısınız. Mutfak yapacağımız salon geniş değil ise zeminleri farklı renklerde yaparak mutfak ve salonun alanlarını belirlemiş olup, iki farklı mekan algısı yaratabilirsiniz.Salonumuz geniş ise tek renk de döşeme seçerek  salonunuzu büyük gösterebilirsiniz. Salon ile mutfak arasına mutfak adası olarak adlandırılan masalardan koyarak yine iki farklı mekan algısı yaratmış oluruz. Salonunuz mutfak adası konulamayacak kadar küçük ise araya ahşap veya dekoratif perdeler koyarak iki farklı mekan yaratmış oluruz. Açık mutfak dekorasyonu yaptığımız salon mobilyaları ile mutfak mobilyaları renk uyumu içinde olmalıdır. Açık ve parlak renkleri tercih etmeniz salonunuzun ve mutfağınızın aydınlatması konusunda yardımcı olacaktır. Salonunuzun süslemelerini yaparken mutfağınızın mobilyalarını da göz önünde bulundurarak tablolarınızın veya biblolarınızın seçimlerini yapmalısınız.Açık mutfaklarda dekorasyon ve tasarımı normal mutfaklara göre daha meşakkatlidir. Burada yapacağınız her tasarımın ucu salonla ilgili olacağından seçimlerimizi çok dikkatli yapmalıyız.

Evlerimizde açık mutfak kullanacak isek öncelikle salonumuzun ölçüsüne göre hareket etmeliyiz. Yapacağımız bütün tercihler evimizin havasını zenginleştireceği gibi yaşam alanlarımıza ferahlık, şıklık ve görsellik kazandırmalıdır.