Lens Kullananlar Nasıl Makyaj Yapmalı ?

0
1302

Lens Kullananlar Nasıl Makyaj Yapmalı ?

Günümüzde birçok kadın hem kullanma pratikliği hem de estetik açıdan gözlük yerine kontakt lensleri tercih etmektedir.  Ancak kontakt lens kullanan bayanların en çok endişe duyduğu konulardan birisi de gözlerinde lens varken özellikle nasıl bir göz makyajı uygulamaları gerektiği, bu makyajın gözlerine herhangi bir zarar verip vermeyeceği konusudur. Bu yazımızda bununla ilgili bazı tavsiyelerimize kulak vererek hem içinizi rahatlatabilir hem de göz sağlığınızı kuruyabilirsiniz.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta göz kalemi gibi göz kapağının iç kenarında kullanılan makyaj malzeme ürünlerini tercih etmemeniz. Çünkü bu ürünler lenslerinizin yüzeyini kirleterek hem lenslerinizin ömrünü kısaltabilirler hem de gözlerinizde bir sağlık sorunu yaratabilirler.

Bunun dışında seçtiğiniz makyaj ürünlerinin ise yağlı olanlardan çok nemlendirici özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.  Yağlı göz makyaj ürünlerinin gözünüzü kırpma hareketiyle gözlerine bulaşma ve görüşünüzü bulanıklaştırma tehlikesi vardır.  Lens kullanan bayanların rimel kullanırken dikkat etmesi gereken noktalar ise; rimeli her zaman lenslerinizi takmadan önce uygulamak, kurumasını beklemek ve rimelinizi kesinlikle gözyaşı sıvısına bulaştırmamaktır.

Her gün rimel kullanmak istemeyen bayanlar alternatif olarak ise kuaförlerine ve göz doktorlarına danışarak kirpiklerini boyatabilirler.  Göz farı kullanımında ise fazla sıkıntı yaşamayacak lens kullanan bayanların tek dikkat etmesi gereken nokta farlarını sürmeden önce göz kapaklarını nemlendirmek ve göz farlarını çok fazla abartmadan sürmektir.  Son olarak makyajınızı temizlerken ise önce lenslerinizi çıkarmanız ve sonra temizleyici ile gözlerinizi temizlemeniz gerekmektedir.