Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

0
959

Güneş gözlüğü seçerken sırf trend diye yüz şeklimize uymayan bir gözlüğü alırsak, emin olun ki sadece etrafımızdakilerin gözünü yormuş oluruz. Fakat seçim yaparken yardımcı olacak önerileri dikkate alırsak belki de bu yaz en trend biz olabiliriz…

Yaz aylarının bir numaralı aksesuarı kuşkusuz ki güneş gözlükleridir. Gökyüzünde parıldayan güneşe daha rahat bakabilmek için iyi bir güneş gözlüğüne ihtiyacımız var. Bir de stilimizi tamamlayabilmek için… Bu senenin gözlük modelleri pek bir havalı… Ve de farklı tasarımlarla meraksının beğenisine sunulmuş durumda.

Tabii hal böyle olunca da çeşit çeşit modellerden seçim yapmak bir hayli, zor.

Mankenlerin yüzünde gördüğümüz bu çeşit çeşit gözlük modellerinden bize yakışını bulmak, samanlıkta iğne aramak gibi. Şimdi açık konuşalım, sırf trend diye yüz şeklimize uymayan bir gözlüğü almak son derece hatalı bir davranış olacaktır. Tamam, güneş gözlüğü aksesuardır ama her şeyin başında da uyum yatar. Nasıl vücut yapımıza uymayan trend bir parçayı giymek etrafımızdakilerin gözünü yoruyorsa yanlış gözlük seçimi de aynı yorgunluğu doğuracaktır.

Eğer ki, küçük detayları bilirsek hem trend hem de bize yakışan gözlüğü seçmiş oluruz.  Bu noktada  seçim yaparken yardımcı olacak önerilere ihtiyacımız var.

Hadi bakalım, yüze göre gözlük seçimi ve designer gözlük alırken dikkat edilecek noktalar nelermiş bir bakalım…

1 – YÜZ ŞEKLİ ÖNEMLİ

İlk olarak her gözlük her yüze yakışmayabilir. Bu yüzden de yüzümüze Yüz şeklimizi bilmek ve buna göre tercih yapmak lazım. Mesela;
-Kalp şeklinde yüz: Böyle bir yüz modeline en ideal gözlük, 60’ların “cat-eye” denilen yukarı doğru çekik gözlük modelidir.
-Oval yüz: Bu yüz modeli çok şanslıdır. Çünkü farklı formlardaki tüm gözlükler uygun olabilir.

-Yuvarlak yüz: Böyle bir yüz şekli için dar çerçeveli ve oldukça büyük kare gözlükleri tercih etmek lazım…
-Kare ve yuvarlak yüz: Sezonun modası olan  yuvarlak ve oval gözlükler tam da bu yüz şekline göredir.

2 –  OTURUŞUNA DİKKAT EDİN

Güneş gözlüğü, kaşlarımızı kapatmamalıdır. Rahat kullanabilmek için de ağırlığı sadece burnumuz da değil kulaklarımıza da dengeli dağılmalı. Bunu yanı sıra kirpiklerin gözlük camına değmemesine dikkat etmeliyiz.

3 – ÇEŞİT ÇEŞİT MODEL DENEYİN

Ne kadar farklı alternatif denersek o kadar iyi sonuç alırız. Hatta hiç ummadığınız bir model belki de aradığımız gözlük olabilir. Bu yüzden üşenmeyelim ve çeşitleri arttıralım.

4 – MUTLAKA UV IŞINLARINDAN KORUYANLARI SEÇİN

Sağlığımızı da düşünmemiz lazım. Bu yüzden sırf tasarımı güzel diye UV korumalı etiketi olmayan gözlüğü almaktan kaçınalım. Yoksa gözlerimize zarar vermiş oluruz.

5 – CAM RENGİNİ SEÇİMİNE DİKKAT

Cam rengi seçimi de önemlidir. Gri camlar ışık yoğunluğunu azaltır. Kahverengi camlar kontrastı arttırır. Sarı veya amber rengi camlar kontrast konusunda çok daha iddialıdır. Kırmızı veya oranj camlar beyaz veya aydınlık ortamlardaki ışığı dengelemekte faydalıdır.