Nevin Yanıt’a Şok: Madalyaları Elinden Alındı!

0
1094

Başarılı milli atletimiz Nevin Yanıt, bugün IAAF’den gelen kararla şok etti. Ünlü atlet, daha önce gerçekleştirilen doping testlerinin ardından haksız bulunarak, madalyalarının ve başarılarının alınacağı sürece girdi. Nevin Yanıt’a ilişkin gelen bu karar Türk atletizm camiasında büyük yankı uyandırdı.

2012’DEN BU YANA TÜM DERECELERİ SİLİNDİ

Ünlü atlet, uzun bir süredir geçmiş yarışlarında çıkan doping testlerinin sonuçları ile ilgili mücadelesini sürdürüyordu. Ancak bu alanda uluslararası kurum olan IAAF, Nevin Yanıt’ın incelenen doping testlerini pozitif buldu. Nevin Yanıt gibi farklı platformlarda önemli dereceler elde etmiş bir atletimiz bu kararın ardından birçok önemli derecesinin silindiği bir döneme girmiş oldu. Karara göre Nevin Yanıt’ın 2012 yılından bu güne kadar elde ettiği tüm dereceler silindi. 2012’de Helsinki’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda aldığı derece ve bunun ardından elde ettiği üç önemli derece, bu kararla birlikte silinmiş oldu.

ŞAMPİYONLAR DEĞİŞTİ

Nevin Yanıt’ın aldığı derecelerin silinmesinin ardından elde edilen derecelerin alındığı koşularda ödüller ikinci olan atletlere gitti. Nevin Yanıt’ın Helsinki’de aldığı birincilik derecesi, 100 metre engellide aldığı önemli derece de bu kararla birlikte silinince o yarışta, Yanıt’ın ardından hemen ikinci sırada gelen Belarus asıllı atlet Alina Talay yeni şampiyon olmuş oldu.

5 MART 2016’DA CEZASI SONA ERİYOR

Karara göre Nevin Yanıt 3 senelik bir ceza aldı. Bu durumda 5 Mart 2016’ya kadar cezası sürecek. Bunun dışında 2010 yılında Barcelona’da Nevin Yanıt’ın elde ettiği 100 metre engelli bayanlar Avrupa Şampiyonluğu madalyası elinden alınmayacak, çünkü incelenen cezanın kapsamı dışında yer alıyor. Ünlü atletten ya da menejerinden konu ile ilgili bir açıklama gelmedi, konunun yargıya taşınması, itiraz da olası seçeneklerden görülüyor.