Spiral ile hamile kalınır mı?

0
1998

Doğum kontrol uygulamaları arasında en sık kullanılan yöntem spiraldir. Spiral T şeklindeki bir aracın rahime yerleştirilmesi sonucu döllenen yumurtanın bu araca düşerek parçalanmasını sağlamaktadır. Yıllardır pek çok kadın tarafından tercih edilen bu araç farklı maddeler tarafından üretilir ve kullanılan maddeye göre farklı sürelerde koruma sağlar.

Spiral Varken Hamilelik

Spiral varken hamile kalmak kadınlar tarafından dikkat edilen durumlardan biri olmuştur. Dünya üzerinde spiral kullanan bayanların %1-5 arası gebe kalma olasılıkları vardır. Olasılıklar nedeniyle spiral kullanan bayanlarda spiral kullanımına karşı bir güven sarsılması olmuştur.

Spiral Varken Neden Hamile Kalınır?

Spiral ile hamile kalmak tamamen spiralin yerleşme durumu ile alakalıdır. Rahim bölgesine tam olarak yerleştirilmeyen spiraller nedeniyle döllenen yumurtalar kolaylıkla rahme düşerek hamile kalmayı sağlamaktadır. Zaman zaman bayanlarda spiralin kayması ve ya temizlik sırasında oynanması nedeniyle hamilelik görülebilir. Spiral kullanımı çok az bir ihtimali olsa dahi tam koruma sağlamamaktadır.