Botoks uygulaması ile ilgili yılan zehri diye yanlış bir tanı vardır. Botoks tam tersi konserve zehri olarak bilinir ve yılan zehrinden aslında yapı olarak daha az zehirli bir madde değildir. Ama temelde kasılmadan sorumlu olan vücudumuzda var olan temel bir maddeye etki ettiği için bu maddenin kasılmasını süreli bir şekilde azaltır. Bu nedenle yaklaşık 50-60 yıldır incelenmiş olan etkisi, yan etkisi, vücuttan atılış süresi, biyokimyasal reaksiyonları son derece iyi bilenen bir maddedir. O yüzden de tıbbın her alanında kullanım genişliği sürekli artmaktadır. Örneklemek gerekirse biz botoksu özellikle yüzün üst 1/3 ünde meydana gelen alın, kaş ortası ve kaz ayakları dediğimiz bölgelerdeki kırışıklıklarda yüzdeki diğer mimik kullanımına bağlı meydana gelen sigara kırışıklıkları gibi kırışıklıklarda kullanıyoruz. Aynı şekilde ağrı tedavilerinde, terleme tedavilerinde her geçen gün botoks ile ilgili yeni uygulama alanları ortaya çıkıyor ve son derece de başarılı, anlamlı sonuçlar meydana gelebiliyor.

Botoksun 3 temel faydası var. Genelde 4-6 ay süreyle etkili bir işlemdir. İşlem yapıldıktan 3. günden sonra etki ortaya çıkıyor. Bir hafta on gün içerisinde nihayette oturmuş oluyor.

1-) Genel olarak özellikle de bahsetmiş olduğumuz bölgelerde bulunan mimik kırışıklıklarının azaltılması ve derinleşmemesi açısından etkili bir uygulamadır.

2-) Kişiye kişinin yüz odağını yarım santim bir santim düzeyinde yukarı kaldırdığı için aydınlanmış, dinlenmiş son derece ferah bir görüntü veriyor olması 2. en büyük avantajıdır.

3-) Önceki yazımızda da söylediğimiz gibi kaybolan yüz ovalitesinin tekrar yerine konması açısından son derece değerli bir uygulamadır.

Bu süre içerisinde kırışıklıkların derinleşmemesi, botoksun etki süresi geçtikten sonra da kişinin o mimiklerini eskisi kadar baskın ve yoğun kullanmamaları ve bu anlamda bu kırışıklıkların tekrar oluşmaması açısından da fayda sağlıyor.