Jane Birkin çanta ismini değiştirdi!

0
1184

Hermes tarafından üretimi yapılan ve ikonik Birkin çantaları olarak karşımıza çıkan çantaların adı artık değişiyor. Jane Birkin’in adı kullanılarak ortaya çıkarılan çantaların yapımında kullanılan timsah derisi moda dünyasına bomba gibi düştü. Timsahlara işkence edildiği ve bu şekilde ölen timsah derilerinin çanta yapımında kullanıldığı ortaya çıktı. Adını veren Jane Birkin ise durumu öğrenince resti çekti.

Hermes tarafından üretilen Birkin çanta modelleri moda dünyasının en sevilen parçalarından biri olduğu için pek çok kadının gözde seçimlerindendi. Birkin çantalarının ilham kaynağı ise İngiliz müzisyen ve oyuncu Jane Birkin olmuştu. Çantaların üretimi ile ilgili skandallar ortaya çıkınca Birkin çantanın isminin değiştirilmesini istedi.

1984 yılında üretimine başlanan Birkin çantalar yüzlerce dolara satılıyordu. Üretiminden 31 yıl sonra Birkin adını alan bu çantalar Jane Birkin’in çantalar için timsahlara işkence ediliyor demesiyle daha da dikkat çekmeye başladı. Jane Birkin dünya standartlarında üretim yapılmadığı süreçte adının kullanılmasını istemiyor.

Jane Birkin