Tükettiğimiz Gıdalar Baş Dönmesine Neden Olabilir Mi?

0
1397

Başta alkol ve uyku ilaçları baş dönmesini tetikler. Bazen başı dönenlere biz de uyku ilacı veririz ama o bir akut dönemi hastayı yatıştırmak için. Onun dışında alkol ve benzeri şeyleri tükettiğimizde baş dönmesi olabilir. Bunun dışında tansiyonu etkileyerek baş dönmesi olacak durum, bir denge bozukluğudur. Tansiyonu aşırı yükselten veya aşırı düşmesine neden olan beslenme, tansiyon ilacının gereğinden fazla tüketilmesi özellikle kendi tüketmeyenlerde aile tarafından verilmesinde görülebiliyor, tansiyon düşmesi tabii ki bir denge bozukluğu yaratabilir. Ama bunlar baş dönmesi değil denge bozukluğuna giriyor. Çünkü tansiyon düşüyor ve vücut bir şeyleri yapmaya yetersiz kalıyor.
Hayati tehlikesi var mı? İlerde büyük sorunlar açabilir mi?
İlerde değil o anda bile olur. Oradaki en büyük ayrım baş dönmesi şuur kaybıyla ya da denge kaybıyla beraber veya denge organlarında güçsüzlük, görmeyle ilgili problemler varsa bu beyinle ilgili hastalık demektir. Yine kulak burun boğazın dışındadır. Bunlar hayati tehlike yapar. Özellikle 60-65 yaşın üzerindeki hastalara gelen anlık baş dönmeleri, anlık gelen şuur kayıplarında derhal acile gidilmelidir. Ama onun dışında da bizim KBBı ilgilendiren baş dönmeleri de tehlikelidir. Mesela meniyer hastasısınız ve araç kullanıyorsunuz, birden atak geliyor ve trafiğin ortasındasınız. Bu da bir hayati tehlike sizin ve çevrenizdekiler açısından. Bu nedenle böyle baş dönmelerinin, denge bozukluklarının olduğu insanlar bu araçları kullanırken çok dikkatli olmaları ve ne yapacaklarını planlamaları lazım. Kronik ve tecrübeli hastalar gelme ihtimali olduğunu genelde anlarlar. Bu durumlarda arabayı kenara çekmek, o gün evde istirahat etmek ya da o gün taksi şoförüyse bile işe çıkmamak, özel arabasını kullanmayıp bir taksi veya toplu taşıma aracı kullanmak sadece kendi sağlığı için değil etrafındakilerin sağlığı için de çok önemlidir. Bazı 60-65 yaş üzerindeki hastalar baş dönmesi sonucu kol, bacak kırıklarıyla da gelebiliyorlar. Bu da bir risk. Düşüyor, bir yere çarpıyor. Özellikle toplu taşıma araçlarından düşen çok yolcu oluyor. Dolmuşlar çok güvensiz. Otobüsler biraz daha güvenli olsa bile inip binmek zor olup buralardan düşebiliyorlar. Bu hastalar hastaneye gelip giderken yanlarında bir kişinin yardımını almalılar tedavi bitene kadar.
Baş dönmesi olan hastalarda havuzlar, denizler riskli yerler midir?
Biz yüzmeyi öneriyoruz. Denge bozukluğu için en iyi spor, iyileştirecek spor yüzmedir. Kumsalda yüzmeyi tavsiye ediyoruz özellikle kumsalda deniz suyunun yumuşattığı kuma ayak gömülerek dalgalar hafif bacaklara çarparken 1 saat kadar yürümek son derece iyi bir rehabilitasyon. Denge bozukluğunun tedavisi için iyi bir spor alışkanlığının olması gereklidir. Yüzmek, tenis oynamak ve yürümek. Toprak zeminde iyi bir spor ayakkabısıyla yürümek ve sert dönüşler yaparak vücudumuzu denge bozukluğuna alıştırmak son derece önemli. Denge bozukluğunun en büyük tedavisi bu.