Öcalan: PKK ve HDP başarısız oldu

0
985

Abdullah Öcalan, HDP’nin 1 Kasım seçiminde oy kaybetmesini ve barış süreci olarak adlandırılan sürecin başarısızlığa uğramasını PKK’nın kendisini dinlememesine ve HDP ile birlikte yanlış politikalar yürütmesine bağladı.

1 MİLYON OY KAYBINA ÖCALAN YORUMU

Öcalan bu büyük oy kaybından dolayı yaşadığı hayal kırıklığı dile getirirken “Ben, ‘Silahların gölgesinde barış olmaz’ demiştim. Silahlar konuşurken, çözümden, barıştan söz edilemeyeceğini söylemiştim. Dinlemediler, haklı çıktım. PKK ve HDP için özeleştiri yapma vakti. Politikaları çöktü, başarısız oldular. En ufak olumsuzlukta silaha sarıldılar, devletle çatıştılar. Kazanımlar heba edildi. Örgüt çok fazla kayıp verdi”
dedi.

KÜRT HALKI ÖRGÜTE DESTEK VERMEDİ

PKK’nın izlediği halkı kaosa sürekleme planının geri teptiğini ve bu stratejinin doğru olmadığını belirten Öcalan açıklamasında “Kürt halkı örgüte destek vermedi. Halkın nabzını tutamadılar, ne istediğini doğru analiz edemediler. Halka yaşam alanı bırakmadılar. AKP’nin kucağına ittiler. Türkiye, bölge ve dünya gerçeklerini göremediler” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca HDP hakkında da açıklamalarda bulunan Öcalan, HDP’nin yenilikçi politikalar ortaya koyamadığını, başarısız bir siyasi politika izlediğini söyledi.7 Haziran seçimlerinde elde edilen başarının üzerine yeni bir şeyler koyulmadığını belirtti.

SİLAH BIRAKIN ÇAĞRISI KARŞILIK BULMADI

Abdullah Öcalan daha önce birkaç kez ”Silah bırakın” çağrısı yaptığını fakat bu çağrısına örgütten bir karşılık alamadığını belirtti.