ÖSYM’den Şok Karar: Otizmli Kızın Sınavı İptal Edildi

0
1023

Binlerce lise öğrencisinin büyük emek vererek hazırlandığı YGS, Yükseköğretime Geçiş Sınavı tüm hızıyla sürerken çok ilgin bir olay yaşandı. YGS’ye hazırlanan otizmli bir öğrencinin sınavı kural ihlali sebebiyle ihlal edildi.

18 yaşındaki Rabia’nın umutları yıkıldı

Sınav günü, kurallara göre öğrenciler dedektörle aramadan geçiyorlar ve yanlarında telefon, kollarında saat bulundurulmasına izin verilmiyor. Girişte öğretmenlerin bu aramayı gerçekleştirmesi gerekiyor ve bir aday bu şekilde yakalandığı taktirde sınavı iptal edilebiliyor. Rabia da bu öğrencilerden biriydi. Rabia’nın kolundaki saatin fark edilmemesi, çok büyük bir problem yarattı.

ÖSYM’den evine kağıt geldi: Sınav iptal edildi!

Geçtiğimiz günlerde Rabia’nın evine, ÖSYM’den bir uyarı kağıdı geldi ve sınav kurallarına uymamasından ötürü, kolunda bir saatle sınava girmesinden ötürü Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS sınavının geçersiz olduğu deklare edildi. Otizmli Rabia’nın bu şok gerçekle yüzleşmesinin ardından olay Türkiye genelinde duyuldu.

Rabia’nın değil, sorumluların ihmali

Olayın kaynağının Rabia değil, onu aramadan sınava gönderen ve mağdur olmasına sebep olan sorumluların olduğunu söyleyen insanlar, Rabia’ya büyük bir haksızlık yapıldığı görüşünde. Olayın sosyal medyaya yansımasının ardından hem Twitter hem de Facebook’ta birçok kişi, ÖSYM’nin Rabia’nın YGS sınavını iptal etmesini çok sert bir şekilde eleştirdi. Bir ihmal yüzünden 18 yaşında, hasta bir kızın uzun bir süredir verdiği emeğin heba edilmesi birçok kişinin canını acıttı. İşte sosyal medyada Rabia’nın sınavının iptal edilmesi ile ilgili olarak yapılan protestodan bazı paylaşımlar;