Televizyonun çocuğa olumsuz etkileri

0
1092

İlk 5 yıl çocuğun gelişiminde çok önemlidir. Bu dönemde özellikle çocuğun televizyonla ilişkisini nasıl ayarladığımız, çocuğun televizyonla ne kadar vakit geçirdiği, ne tür programlar izlediği bizim açımızdan çok önemlidir. Çünkü televizyonun olumlu ya da olumsuz birçok etkisini biz bu yaş diliminde gözlüyoruz. Diğer yaş dönemlerine göre aslında çocukluk çağında televizyon izlemek veya izlememek daha önemli. Bu dönemde televizyondan alınan olumlu ve olumsuz etkiler çok daha uzun süreli olabiliyor.

Genel olarak bizim kliniğimizde danışanlarımız da  gözlemlediğimiz durum çocukların televizyondan olumlu ve olumsuz olarak etkilendikleri oluyor. Ama daha çok olumsuz yönler ağır basıyor. Özellikle belirli bir yaşın altında gereğinden fazla televizyon izleyen çocukların dil gelişiminin belirli aksamalara uğradığını, kelime haznelerinin daha düşük olduğunu gözlüyoruz. Şu sıralar çok sık karşılaştığımız vaka çeşitlerinden bir tanesi gecikmiş konuşma dediğimiz özellikle çocuğun beklendiği yaşta değil de daha ileri ki yaşlarda gelişmesi, iletişim kurmasının biraz gecikmesi olarak tanımladığımız bir durum var. Bir diğer şey ise vakitli vakitsiz çok fazla seyreden çocuklarda uyku problemlerinin ortaya çıkması, izledikleri programlara bağlı olarak ağlama, ani öfkelenme gibi durumlar da ortaya çıkabiliyor. Bunun yanında şöyle bir durum daha var. Çocuk televizyon izlerken gereğinden fazla pasif bir konumda ve bu onun hayal kurmasını, hayal kurmasının gecikmesini yani bir şekilde zihinsel gelişimini sekteye uğratabiliyor. Bu da tercih edilmeyen bir durum.

Anne ve babaların özellikle de annelerin sıklıkla yaptıklar başka bir hata daha var. Çocuğa yemek yedirmek adına televizyonun karşısında ikna etmek gibi bir ihtiyaç ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocukta uzun zaman sonrasında bu alışkanlık bir şekilde kalıcı hale geliyor ve bu da obeziteyi tetikleyen bir sonuç haline geliyor. Daha çok izlenilen programa göre yani şiddet içeriyorsa, cinsellik içeriyorsa dediğimiz gibi bazen direkt olarak bir mesaj verilmiyor olabilir, direkt olarak cinsel içerikli bir metin veya görüntü olmayabilir ama bazen dolaylı yoldan buralara referans noktaları olabiliyor. Çocuk zihni bunu algılıyor ve yanlış şekilde kodlayabiliyor. Dolayısıyla çocuklar erken yaşta televizyona maruz bırakılmamalı.

Ailelere ve ebeveynlere verdiğimiz önerilerden birisi ise 2 yaşından önce mümkün mertebe çocuklarına televizyon izlettirmemeleri yönünde oluyor.