Hacimli saçlar elde etmek için ipuçları

0
1425

Daha çok ince telli ve yağlı saçların sorunu olan yapış yapış ve olduğundan az görünen hacimsiz saçlar, birçok kişinin sorunu diyebiliriz.
Gür görünen ve ahenk için de dans eden hacimli saçları kim istemez. Fakat ne yazık ki son zamanlar da sağlıksız beslenme, güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği, stres, seçilen yanlış saç bakım ürünleri, yanlış uygulamalar ve yetersiz zaman gibi nedenler saçların yıpranmasına ve hacimsiz görünmesine neden olmakta.
Aslında hacimli bir saça sahip olmak o kadar masraflı ve çok zaman gerektiren bir durum değil. Basit birkaç ayrıntıya dikkat etmek, doğru birkaç ürün kullanmak, saçlarında hacim sorunu olan bay ve bayanları bir çırpıda bu sorundan kurtarabilir.
Saçınıza hacim kazandırmak için, saçlarınızın köklerinin güçlenmesini sağlamanız gerekir. Bunun için yapmanız gereken ilk yöntem saç kesiminizi değiştirmek. Saçlarınız düz ve ince telli ise kırık kesim, küt kesim, katlı kesimler tercih etmelisiniz. Saçlarınıza fön çekerken saç katlarını dikkate alarak fön çekmeli ve bugudi ile sararak daha hacimli görünen saçlar elde edebilirsiniz.
Fazla güneşten ve tozlu dumanlı ortamlardan uzak durun. Sodium laurel ve laureth sulfates içeren şampuanlar kullanmaktan kaçının, daha hacimli saçlar için bitkisel şampuanlar kullanmanız daha doğru bir seçim olur.
Saçınızı her gün yıkamakta yanlıştır. Çünkü saçı besleyen ve koruyan kendi yağını sürekli yıkamanız, saçın sağlıksız olmasına, kurumasına, saç tellerinin daha da incelmesine ve kırılmasına neden olur. Hafta da 2 defa saç yıkamanız yeterlidir. Onun haricinde papatya yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, sedir ağacı yağı ve kekik yağı gibi doğal bitki yağları ile hafta da bir saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Hassas saç derisine sahip olanlar, bu yağları saç derisine uygulamadan önce, içine 1/10 oranında zeytinyağı veya badem yağı eklerlerse saç derisini tahriş olmaktan koruya bilirler. Alerjiniz olan bitkilerin yağlarını saçınıza uygulamaktan da kaçının.
Saçlarınızı yıkarken çok sıcak değil, ılık su tercih edin. Islak saçlarınızın fazla suyunu havlu ile sıkarak almayın. Havluyu başınıza sarıp 15 dakika bekleyin ve yaz mevsimlerinde saç kurutma makinesi kullanmadan, doğal kurutmaya özen gösterin. Saç kurutma makinesi kullanmanızı gerektiren kış mevsimlerinde ise orta ısı da ve kısa süre de, saçlarınızı fırça ile yukarıya doğru kaldırarak kurutmaya dikkat edin.
Hacimli saçlar da en önemli mevzu sağlıklı beslenme. B12, E ve C vitamini bol bulunan ve demir, çinko, magnezyum mineralleri ağırlıklı olan yiyecekler tüketin. Bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin.