Saç Derisi Birikmesi Nasıl Temizlenir?

0
3932
sac derisi

Saç ürünleri, toz ve saç derisi yağı gibi etkenler saç derisinde birikmelere neden olabilir. Bu durum, minerallerin deride yığılması ve yerleşmesi ile ortaya çıkar. Bu da, tıkanık gözeneklere ve cansız bir saç görünümüne yol açabilir. Ayrıca saçın, çeşitli ürünler tarafından ağırlaştırılınca şekillenmesi çok zordur. Saç sağlığınızı ve saçınızın görünümümü daha iyi hale getirmek için bu birikimleri periyodik olarak temizlemek oldukça önemlidir. Çok fazla saç ürünü kullanıyorsanız haftada bir aşağıda yer alanları uygulayın:

Malzemeler

 • Temizleyici şampuan
 • Elma sirkesi
 • Su
 • Plastik uygulama şişesi
 • Tarak
 • Şampuan fırçası
 • Nemlendirici krem
 • Duş bonesi
 • Saç kurutma makinesi

 

 

 1. Adım

Her ölçü elma sirkesi ile elma sirkesinin 3 katı kadar suyu bir ölçü kabı yardımıyla plastik şişede karıştırın. Sirke miktarı saçınızın uzunluğuyla orantılı olmalıdır. Karışımı bir kenara bırakın.

 1. Adım

Saçınızı ıslatın. Bir parça ya da daha fazla şampuanı saçınıza sürün. Şampuanı saç derinizle beraber saçınızın en ucuna kadar sürün. Şampuanı hafifçe köpürtmelisiniz. Şampuan fırçasını alın ve küçük dairesel hareketlerle saç derinizi nazikçe fırçalayın. Bu saç derinizi harekete geçirecektir.

 1. Adım

Saçınızı soğuk suyla durulayın. Soğuk su, saç derinizin doğal yağı olan sebumun bir kısmının korunmasına yardımcı olur.

 1. Adım

Sirke karışımını saçınıza uygulayın. Saç derinize odaklanarak, ellerinizi kullanarak karışımı saçınıza sürün. Karışımın saçı tamamen kaplaması için parmaklarınızla iki dakika boyunca masaj yapın. Tahrişi engellemek için saçınızı kaşımaktan kaçının.

 1. Adım

Sirkeyi temizlemek için, saçınızı soğuk suyla durulayın. Saç ve saç derinizdeki birikimin azaldığını göreceksiniz.

 1. Adım

Nemlendirici kremi saçınıza sürün. Sirke karışımı ve şampuan saçınızı saç derisindeki birikimden arındırır. Ardından, nemlendirici krem saçınızdaki nemi dengelemek için devreye girer. Nemlendiriciyi saçınıza kökten uca sürün. Duş bonesi ile saçınızı kapatın ve nemlendiricinin daha iyi yerleşmesi için 30 dakika boyunca bekleyin.

 1. Adım

Saçınızı soğuk suyla durulayın. Havlu ya da saç kurutma makinesi yardımıyla kurulayıp istediğiniz şekli verin.