TEOG Sınav Sonuçları 29 Haziran 2015

0
955
sınav sonuçları

Bir çok öğrencinin merakla beklediği TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı sonuçları sonunda açıklandı.Sınava giren öğrenciler ve onlar kadar meraklı bir bekleyiş içinde olan aileler TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı sonuçlarını TEOG sınavı ÖSYM resmi internet sayfalarında bulabilecekler.

 

Binlerce öğrencinin beklediği TEOG  (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı sonucu nihayet açıklandı. Öğrencilerin ve ailelerinin büyük emekler harcayıp hazırlandıkları TEOG sınavı ÖSYM tarafından resmi internet sayfasında TEOG Sonuçları olarak bugün itibariyle açıklanmış bulunmaktadır.

İngilizce sınavındaki bir sorunun mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine, TEOG puanları 24 Haziran’da açıklanamamıştı. Yeniden hesaplanan ve yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencinin beklediği puanlar bugün açıklandı.

TEOG kapsamında düzenlenen ortak sınavlarda İngilizce testi A kitapçığı 10’uncu soru (Mary Sanders) iptal edilmesinin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığını kabul ederek İngilizce ders puanlarının yeniden hesaplanacağını açıklamıştı. Bakanlık, 8’inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) yeniden hesaplayarak, yeni puanları ise bugün saat 09.00’da e-okul sistemi üzerinden açıkladı.

MEB’in açıklamasında, yerleştirmeye esas puanların açıklanmasının ardından sürece ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “Öğrencilerimiz, 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklardır. Tercih işlemi, okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir. Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır. Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015’te gerçekleştirilecektir.”