Paris’teki saldırıyı kim üstlendi?

0
984
Paris'teki Saldırıyı Kim üstlendi?_5

PARİS’TE KANLI CUMA

Paris‘te 13 Kasım 2015 Cuma günü akşam saatlerinde eş zamanlı olarak 7 farklı noktada saldırılar düzenlendi. Paris adeta kana bulandı.Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. Tedbir amaçlı okul ve üniversiteler kapatıldı, yapılması planlanan gösteri ve etkinlikler iptal edildi. Yine alınan önlemler çerçevesinde saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin kaçmasını önlemek için sınırlar kapatıldı.

150’den fazla ölü var

Art arda meydana gelen saldırılarda yaklaşık 150 kişinin öldüğü, 80’i ağır olmak üzere de 200’e yakın yaralı olduğu açıklandı. Polis kaynaklarından alınılan bilgiye göre saldırıları gerçekleştiren teröristlerin 8 kişi olduğu ve tamamının etkisiz hale getirildiği açıklandı.

SALDIRILARI KİM ÜSTLENDİ?

Başkent Paris’te gerçekleşen saldırıları IŞİD terör örgütünün üstlendiği öğrenildi. IŞID’e yakın sitelerden yapılan açıklamada saldırıların ‘Avrupa’nın 11 Eylül’ü’ olduğu ifade edildi. Konser salonuna düzenlenen operasyonda yakalanan saldırganlardan birinin “İŞİD üyesiyim” diye bağırdığı açıklandı.

IŞİD terör örgütünden henüz tam bir açıklama gelmezken terör örgütüne yakın sosyal medya hesaplarını ve internet sayfalarını kullanan kişiler yazdıklarıyla saldırılardan oldukça memnun olduklarını ve saldırıyı kendi örgütlerinin gerçekleştirdiğini belirtiyorlar.