Akne Temizliği İçin Doğal Yöntemler

0
2235
akne tedavisi

Akne, deride döküntü, yanma ve kızarıklığa sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır. Çoğunlukla çalkantılı ergenlik yıllarıyla ilişkilendirilse de, akneden mustarip olan yetişkin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Akne, genelde hormonal dengesizlikler, kan kirliliği, duygusal stres ve kötü beslenmeden kaynaklanır. Birçok insan akne ürünlerine, ticari sivilce uzantısı olarak bakar, fakat bu ürünler cilde zarar verebilecek kimyasallar içerir. Doğal yöntemler ise akne temizliğinde alternatif olur.

Aloe Vera

Akne patlamalarını aloe vera ile rahatlatın. Aloe vera yaprakları içindeki enzim yönünden zengin jel, anti-bakteriyel ve iltihap çözücü içerik barındırır. Aknelere yavaşça taze aloe vera jeli sürün. Eğer evinizde yoksa saf aloe vera jelini sağlıklı yiyecek marketlerinden alabilirsiniz. Bazı insanlar, sindirim sistemlerini temizlemek için aloe vera suyu içmektedirler. Vücudu temizlemek de akneyi temizlemeye yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağı

Akneleri, Avustralya’daki Melaleuca alternifoliais ağacından gelen çay yağı ile temizleyin. Bu yağ, bakteriler nedeniyle oluşan akneyi temizlemeye yardımcı olan terpinen adı verilen, anti – mikrobiyal bir madde içerir. Bir pamuk topunu saf çay ağacı yağına daldırın. Aknelerin üzerine yavaşça sürün. En iyi sonucu almak için günde iki defa tekrarlayın. Çay ağacı yağı, cilde zarar vermez, bilinen bir yan etkisi yoktur ve akne iyileştikten sonra iz bırakmaz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, cildinizdeki fazla yağı alarak ve kirlilikleri atarak akneleri tedavi eder. Bir miktar yulafı talimatlara göre pişirin. İyice soğuyana kadar bekletin. Temiz cildinize sürün ve 30 dakika kadar bekleyin. Maskeyi soğuk suyla yıkayın. En iyi sonucu almak için günde iki kez tekrarlayın.

Limon Suyu

Sivilceleri limon suyu ile temizleyin. Limon suyunun içindeki asit, akneye neden olan kötü huylu bakterilere saldırır. Limonu sıkarak biraz su çıkarın ve akne olan bölgeye sürün. Suyu cildinizde bırakın, bu sayede su cildinize nüfuz eder ve bakterilerle savaşır. Limon suyu, orta dereceli bir akne tedavisi olarak kabul edilse de, ciltte kızarıklık ve tahriş yapabileceğinden, hassas ciltli insanların limon suyunu daha dikkatli kullanmaları gerekir.

Papatya

Papatya presi de akne tedavisi için kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Büyük bir bardak papatya çayı yapın. Yumuşak, temiz bir bezi çaya batırın ve aknelere sürün. Bitki, şişliği azaltır ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. Papatya çayı ayrıca, akne yaralarının oluşma riskini de azaltır.

Diş macunu

Yatağa gitmeden önce akne olan bölüme bira parça diş macunu sürün. Macunu, ertesi sabah yıkayın. En iyi sonucu almak için, tamamen doğal, hamur şeklindeki macunları kullanın. Bazı jel macunlar, sivilceleri daha da artıran kimyasallar ve boyalar içermektedir.

Karbonat

Cildinizi karbonatla parlatın. Karbonat, gözenekleri tıkayıp akne oluşumuna sebep olan ölü deri hücrelerini temizleyen yumuşak bir maddedir. Biraz sert bir hamur yapmak için, bir miktar karbonatla suyu karıştırın. Karışımı 15 saniye boyunca akneli bölgeye sürün. Karbonatı nazikçe yıkayın ve temiz, yumuşak bir havlu ile yüzünüzü kurulayın.