Afro-Amerikan Kadınlar için Egzersiz Sırasında Saçı Korumanın Yolları

0
1156
saci koruma

Wake Forest Üniversitesi Baptist Medikal Merkezi tarafından 103 Afro-Amerikan kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu kadınların %31’i saç şekillerine zarar gelmesinden korktuklarından daha az egzersiz yaptıklarını söylediler. Hiç biri, bir salona gidip para israfı yapıp terleyerek, yeni yaptıkları saçlarının bozulmasını istemiyor. Egzersiz genel sağlığınız için oldukça önemli olduğundan, siz Afro-Amerikan kadınların egzersiz sırasında saçınızı nasıl koruyacağınızı bilmeniz önemlidir.

  1. Adım

Saçlarınızı şekillendirin ve haftada bir kez pH dengeli bir şampuanla yıkayın. Egzersizden sonra ortaya çıkan ter, saç derinizdeki gözeneklerde birikir ve saç sağlığınıza zarar verir.

  1. Adım

Saçınızı, özellikle permalıysa, geniş dişli bir tarak ile tarayın. Bu istemeden saçınızı koparmanızı engelleyecektir.

  1. Adım

Saçınıza gelen teri sınırlandırın. Egzersize başlamadan önce saçınızı atkuyruğu yapın ya da pamuk/ipek bir şalla saçınızı sarın. Bu, saçınıza yapışan teri azaltacaktır.

  1. Adım

Egzersiz yüzünden bozulmayacak, korunması kolay bir saç şekli belirleyin. Bu örgüler, burgular ve buklelerle birlikte lüle ve katmanlı kesilmiş saç olabilir. Doğal saç şekillerini korumak, işlemden geçmiş saçı korumaktan daha kolaydır. Ayrıca bu saç şekillerini daha sık yıkayabilirsiniz.

  1. Adım

Egzersizden sonra canlı bir krem kullanın ve saçınızı bigudilere sarın. Bu, egzersiz sırasında saçınızda birikmiş terin bütün etkilerine karşılık verir.