Akne Yaralarını Temizlemek İçin Ev Yapımı Maskeler

0
1085
akne tedavisi

Akne kabartıları ve kistler arkasında yara ve ciltte solma bırakabilir. Bu solmalar cildi kabarık ve dengesiz gibi gösterebilir. Neyse ki, akne yaralarının görünümünü azaltmak ve bunların daha çabuk yok olmasını sağlayacak, ev yapımı ve etkili cilt maskeleri bulunmaktadır.

Karbonat Kullanma

Karbonat, ölü deri hücrelerini cilt yüzeyini yaralayan aşınmaya neden olmadan temizleyen yüksek alkaline sahip bir maddedir. Akneler, bu yolla temizlenebilecek zarar görmüş cildin bir sonucudur. Karbonatı maskede kullanmak için, 2 çorba kaşığı karbonat ile 1 çorba kaşığı suyu karıştırın. Bu işlem, yaralı cilde yayılacak bir hamur oluşturacaktır. Karbonat maskesini 5 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra, yüzünüzü suyla durulayın. Karbonat, akne yaralarını yok etmek için haftada 2 kez kullanılabilir.

Yağ Kullanma

Cilde yağ maskesi uygulama, yüz üzerindeki ölü cilt hücrelerinin genişlemesine yardımcı olur ve cildin yaralı hücreleri yerlerinden atması ve temizleme gücünü önemli oranda artırabilir. Yalnızca gözenekleri tıkamayan, hintyağı ve zeytinyağı gibi komedojenik olmayan yağlar kullanılmalıdır. Seçilen yağ maskesi yüze 2 dakika boyunca masaj yapılarak uygulanmalı ve 10 dakika ciltte bekletilmelidir. Ardından, bir bez sıcak suya koyulup sıkıldıktan sonra yüze koyulmalıdır. Buhar cildi daha da genişletip, yumuşatacaktır. Bez soğuduktan sonra, bezi kalan yağı temizlemek için kullanın. Yağ maskesi, akne yaralarını tedavi etmek için günlük olarak kullanılabilir.

Limon Suyu Kullanma

Limon suyu maskesi yüksek oranda asidiktir ve büyük miktarda C vitamini içerir. C vitamini bir yandan yaralı hücrelerin temizlenmesine yardım ederken bir yandan da cildin yeni hücreler üretmesine yardımcı olur. Akne yaralarına yoğunlaştırılmış limon suyu uygulamak, cildi C vitamini ile tedavi etmek adına hem ucuz hem de etkili bir yöntemdir. Limon suyu maskesini kullanmak için; 5-6 pamuk pedini limon suyuyla ıslatın, ardından en az ikisi alnınıza, bir tanesi çeneye, iki tanesi de yanaklara olmak üzere yüzünüze koyun. 10 dakika bekledikten sonra pamuğu yüzünüzden alın. Cildin kurumasını bekleyin. Akne yaralarını tedavi etmek için limon suyu maskesini günde üç defaya kadar kullanabilirsiniz.