Sivilce Yaralarını Yok etmek için Ev Yapımı Tedaviler

0
1336
sivilce

Sivilce izleri çoğunlukla akne sonucu oluşur. Akne temizlendikten sonra bile, yüzü yara yapan, küçük izler sivilcelerin yerini alabilir. Bu konu çok da ciddi olmasa da, sivilce izleri özellikle sosyal ortamlarda düşük özgüvene yol açabilir. Bazı izler kalıcı olur ve acı verici medikal işlemlerle yok edilmesi gerekebilir. Ama küçük izlere ev yapımı tedaviler uygulamak da sonuç verebilir.

Doğal Yüz Temizleme

Sivilcelerden korunmanın en iyi yolu, cildinizin yağ, kir, bakteri ve ölü hücrelerden arınmış olarak kalmasıdır. Sıklıkla yüzünüzü soğuk suyla yıkamak bunu sağlamanın kolay bir yoludur. Günün sonunda hafif bir temizleyiciyle makyajınızı temizlemek sivilce oluşumunu engellemek için iyi bir yöntemdir. Bu cilt bakımı yöntemlerinin yanında, bir çorba kaşığı nohut unu ve bir çay kaşığı zerdeçal tozunu yarım bardak yoğurt ile karıştırıp, bu karışıma birkaç damla limon sıkarak evde doğal bir yüz temizleyicisi yapabilirsiniz. Bu sadece yüzünüzü temizlemekle kalmaz aynı zamanda, zaman geçtikçe sivilce izleri ve yaralarını hafifletir.

Limon

Limon içerisinde kendisini mükemmel bir beyazlatıcı yapan birçok madde bulundurur. Süt ve badem yağı ile karıştırılmış limon suyu asidiktir ve cildinizin en üstteki katmanının çözülmesine yardımcı olur. Antioksidan yönünden güçlü olan balı eklemek cildinizde serbest radikallerin oluşmasını engelleyecektir. Bu karışımı düzenli olarak cildinize uygulamak, sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Buna rağmen, cildiniz yağlıysa karışıma daha fazla limon eklemeniz tavsiye edilir. Daha kuru bir cilde sahip olma eğiliminiz varsa, limondan ziyade süt, bal ya da badem yağı eklemek en iyisidir. Süt, yağlı asitler içerdiğinden cildiniz sahip olduğu nemi koruyacaktır. Süt ve balı temel malzeme olarak kullanın, ardından diğer malzemelerden birkaç damla ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Yüzünüzü sıcak suyla yıkayıp karışımı yüzünüze sürün. 30 dakika bekleyin ve yüzünüzü bir daha yıkayın. Bu işlem haftada 3 kez tekrarlanmalıdır.

Diğer tedaviler

Sivilceleri solduran diğer tedaviler sandal ağacı ve gülsuyudur. Bu ikisi, sivilce izlerini zamanla yok edecek bir karışım oluşturmak için birbirlerine karıştırılabilir. Karışımı bir saat, ya da bir gece dinlenmeye bırakın ardından yüzünüzden yıkayarak çıkarın. Diğer bir seçenek de yüz maskesi yapmaktır. Ekşi krema, yoğurt, yulaf, limon ve limon suyunun her birinden bir çorba kaşığı miktarda karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Sonuçları fark edene kadar günlük olarak tekrarlayın.