Medikal Estetik Nedir?

0
1497

Çağımız modern insanının gündelik yaşantı içerisinde iyilik halini arttırmak için fiziksel ve zihinsel durumunu iyileştirmek için yapılacak olan tüm uygulamalara medikal estetik denir. Bu uygulamaların genel özelliği, kişilerin rutin hayatını aksatmadan öğle arası gibi, akşam iş çıkışı gibi kısa bir süreler içerisinde uygulanabiliyor oluşları ve kişinin normal yaşantısına kesintisiz bir şekilde daha huzurlu ve güzel bir görüntüyle devam edebilme şansıdır.

Bilinen o ki kişi aynaya baktığında bir şeyler rahatsız ediyorsa ruhsal ve fiziksel anlamda bunun bir tedavi ihtiyacı yarattığı kaçınılmazdır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda da medikal estetik gibi cerrahi dışı işlemlerle oluşturulabilecek bir güzellik anlayışıdır. Kısaca medikal estetik, bu uygulamalar silsilesidir.

Genel hatlarıyla güzellik kavramı, yine düşünmenin aksine üzerinde uzun uzun yorum yapılacak bir durum değildir. Doğayı oluşturan birtakım oransal durum aynı şekilde insan yüzü insan vücudu için de geçerlidir. Bu oranlara yakın olarak değerlendirdiğimiz her olgu, her vaka, her madde bir anlamda güzel olarak değerlendirilir ki bunun kararı da mili saniyeler içinde verilen bir karardır. Bu kararın oluşmasını sağlamada yüzümüze mevcut ovalitesini veren, oransal dengesini oluşturan anatomik yapıların desteklenmesi yer çekiminin zamanın da etkisiyle deformasyon gösteren, hacim kaybeden ve ovalitesi bozulan dokularda bu oranı tekrar oluşturmak gibi bir ihtiyacın ve uygulama amacını oluşturuyor. Diğer taraftan da teknolojinin de gelişimiyle beraber cerrahi dışı işlemlerle de çok ideal ve ileri düzeyde sayılabilecek doğal olmak kaydıyla değer taşıyan sonuçlara ulaşılabiliyor.