Siyah ve Yeşil Çayın Faydaları

0
1226

Millet olarak benimsediğimiz sadece sabah ve akşam değil neredeyse günün her saatinde bizimle beraber olan, sıcak bir arkadaş haline gelen çaylar, içimizi ısıtmakla kalmıyor bize arkadaş da oluyor. İçtiğimiz çayın faydasını pek araştırmamakla beraber susuzluğa iyi geldiği halk arasında bilinen tek gerçektir.

Çay fermantasyon derecesine göre adlandırılmaktadır. Fermante edilmeyen çay yapraklarını yeşil çay, yarı fermante edilen çay yaprakları oolong çayı, tam fermante çay siyah çay olarak adlandırılır. Çayın uzun yıllarca fermantasyona uğramış hali kırmızı çay olarak bilinmektedir. Genç ve okside olmayan çay yapraklarından beyaz çay elde edilmektedir. Çayın fermantasyon derecesi, yaprakların genç mi yaşlı mı oluşu, bulunduğu bölge antioksidan içeriğini etkilemektedir. En yüksek antioksidan içerik yeşil çayda bulunmaktadır. Siyah çay hemen arkasından onu takip etmektedir ve bu iki çay arasında küçük farklılıklar vardır. Siyah çayın kafein miktarı, yeşil çaya göre iki katı daha fazladır. Çay antioksidan özelliği ile kalp ve damar sağlığının korunmasında, gençleşme, beyin yaşlanmasında etkili bir içecektir. Şekersiz tüketeceğiniz bir bitki çayı sağlıklı bir içecektir. Siyah çay gün boyunca zihin uyanıklığı sağlarken, yeşil çay flavonoidlerden olan antioksidan ihtiyacınızın karşılanmasında önemlidir. Dikkat edilmesi gereken şey çay bir su kaynağı değildir. Vücuda aldığı suyu kafein içeriğinden dolayı attırdığı için su kaynağı olarak tüketilmemelidir. Sadece bitki çayı olarak antioksidan içeriğiyle gün boyunca tüketebileceğiniz güvenilir bir içecektir.

Yapılan çalışmalar çayın;

  • Enfeksiyonlara karşı koruyucu
  • Kanseri önlediği
  • Kronik hastalık riskini azalttığı
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir.

Çay tüketilir dikkat edilmesi gereken nokta şeker, süt ve krema ilavesi yapılmadan çayınızı tercih etmelisiniz. Çocuklarda tüketimi çok güvenilir değil. Çocukların çok fazla çay tüketimini istemiyoruz. Bununla birlikte günde tüketeceğiniz 6-10 fincan çay günlük gereksinimiz için yeterli olacaktır. Bunun 2-3 fincanı yeşil çay iken, kalan 5-6 fincanı siyah çay ya da diğer çay çeşitleriyle değiştirebilirsiniz.