Müslüman Dünyasının Güzellik Yarışması Miss Muslumah

0
1298
miss muslumah

Güzellik yarışmaları tüm dünyada popüler ve artık herkes Miss Turkey ya da Miss Universe gibi yarışmaları takip ediyor. Peki Müslüman dünyasına özel bir güzellik yarışması düzenleniyor desek ne dersiniz? Endonezya’da düzenlenen Miss Muslumah sayesinde artık bunu da görebileceğiz… Peki Müslüman güzellik yarışmasının şartları nelerdir, kriterleri nelerdir işte bunlara bakalım.

KRİTER: SADECE MÜSLÜMAN KADINLAR

Bu yarışmanın en önemli özelliği yalnızca Müslüman kadınların katılabileceği bir konsepte sahip olması. Haliyle yalnızca Müslümanlar katılıyo ve ülkelere, kültürlere göre de değişen alt özelliklerle birlikte çoğunluğu başörtülü bir kısmı ise Hintliler gibi kendi kültürlerine göre giyinecek şekilde aday oluyor. Yarışma ilk kez bir fotoğrafçı bir gazeteci olan Monique Jacques’in girişimleri ile fotoğraflandı ve tüm dünyaya ulaştı. Bu yarışmanın en önemli özelliği olarak ABD’li kadınlar ile aralarında hiçbir ciddi fark olmayan Müslüman kadınların ne kadar bizden, ne kadar normal olduğunu ifade ettiğini söyleyen Jacques sayesinde bu yarışma tüm dünyaya ulaştı.

Ünlü fotoğrafçı, adayların doğal fotoğraflarını çekti, kuliste ve yarışma öncesindeki diğer toplanma ve lansman noktalarında onların heyecanını en doğal yönleriyle görüntüled.

18 KADIN KATILIYOR

Müslümanların güzellik yarışmasına her biri farklı ülkelerden olmak üzere 18 katılımcı giriyor. Kadınların güzellik yarışmasında batıdaki yarışmalardan çok ince bir fark var bu da en önemli parametrenin güzellik, vücut gibi şeyler olmaması. Aynı zamanda Kuran’ı bilmek, İslam’ı bilmek, geldiği ülkelerde İslami münazaralara katılıp katılmadığı gibi kriterler. Kısacası tam anlamıyla İslam dünyasına göre bir güzellik yarışması. Bakalım bu yarışmaya Türkiye olarak ne zaman yarışmacı göndereceğiz? Miss Müslümah, Huffington Post’ya yayınlanan bir makale ile ünlü oldu diyebiliriz!