Yağlı Saçın Nedenleri Nelerdir?

0
1049
yagli sac

Tel tel olmuş, yağlı ya da kirli. Bu kelimeler, sıklıkla yağ fazla üretildiğinde saç için kullanılır. Saç derisinde ki bu yap bezleri, saçı sağlıklı tutacak koruyucu bir sebum salgılar. Buna rağmen, fazla yağ bir problem olabilir. Saçın yağlanmasına bazı faktörler yol açar.

Şampuanlama

Sıklıkla şampuan kullanmak, saçın sağlıklı görünmesini sağlayabilir ama saçı bütün koruyucu yağlardan uzaklaştırır. Bu yüzden de saç derisi daha fazla yağ üretir. Saçınızı ne kadar şampuanlarsanız, saç deriniz o kadar fazla yağ üretecektir. Günlük olarak şampuanlama yerine, Saçınızı haftada bir ya da iki kez yıkayın.

Fırçalama ve Tarama

Saçınızı fırçalamak ve taramak sebumun saç yüzeyi boyunca dağılmasına yardımcı olur. Bu yüzden genç kadınlara yatmadan önce saçlarını 100 defa taramaları önerilmektedir. Buna rağmen, saç derisi çok fazla yağ üretirse, fırçalamak ve taramak saçı yağlı gösterebilir. 100 defa yerine olabildiğince az tarama ve fırçalama yapın.

Hormonlar

Gençler ve menopoza giren kadınlarda androjen adı verilen erkeklik hormonları daha fazla salgılanır. Bu androjenler ciltte ve saç derisinde, akne ve saçta yağlanmaya sebep olacak fazladan yağ üretimine neden olur. Bazı kadınlar, bu androjenleri kontrol etmek için, ciltteki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olan progesteronu kullanırlar.

Şekillendirici Ürünler

Bu ürünleri kullandıkça saçınız, cilalı ve yağlı bir görünüme sahip olma eğilimine girer. Bu eğilimi daha az şekillendirici kullanarak azaltabilirsiniz. Ayrıca, bu ürünlerin içeriklerine bakmalı ve yalnızca saçı kaplamayan ve iz bırakmayan yüksek kalitede ürünleri seçmelisiniz.

Beslenme

‘’Ne yersen, O’sun.’’ Prensibi saça da uygulanabilir. Yağlı yiyecekler- koruyucu katkılı yiyecekler gibi- aşırı yağ üretimine sebep olabilir. Buna rağmen, vitamin ve minerallerle birlikte iyi kalitede yiyecek tüketimi, saç derisindeki yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir.