Yaygın Anksiyete Bozukluğu

0
1053

Günümüzde birçok insanın yaşadığı tüm abartılı kaygı yaşantıları yaygın anksiyete başlığı altında toplanmıştır. Yaygın anksiyeteli insanlar yaşamakta oldukları ana, geleceklerine, yakınlarının başlarına gelebilecek olası felaketlere, maddi durumlarına ve yaşamın tüm yönlerine ilişkin sürekli kaygı duyarlar. Zaman zaman ve birden yoğunlaşan kaygı duygularıyla belirlenen yaygın anksiyete, belirli bir tehlike kaynağına bağlı değildir aslında. Yaygın anksiyeteli kişilerde görülen diğer belirtiler dikkati toplayamama, aşırı duyarlık, umutsuzluk, karar verme güçlüğü, uyku bozuklukları, aşırı terleme ve sürekli kas gerilimidir.
Yaygın anksiyete kişinin sürekli olarak gerilim, üzüntü ve tedirginlik yaşamasına neden olur. Dikkatini toplayamadığı ve yanlış yapmaktan korktuğu için karar vermekte zorlanır. Bu kişiler işleri yolunda gitse de kaygılıdırlar.
Kaygılı ve gergin bir anne, bu duygularını çocuğuna yaşamının ilk günlerinde bile geçirebilir. Anksiyeteli çocukların annelerinin de kaygılı insanlar olduklarını yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır.
Aşırı koruyucu anne-babaların çocuklarında da yaygın anksiyete görülebilir. Çocuklar yaşamı devam ettirebilmek için gerekli becerileri kazanamadığından, anne baba ortadan kaybolduğunda kendilerini yetersiz ve güvensiz hissederler ve yaygın anksiyete yaşarlar.
Geçmişte yaşanmış can sıkıcı bir olayın yeniden hatırlanması da anksiyete oluşturabilir. Geçmişte yaşanan sarsıcı olaylarla benzer bir durumla karşılaştığında birey o olaya ilişkin anksiyeteyi yeniden yaşayabilir.
Anti-anksiyete ilaçlar yaygın anksiyeteyi hafifletebilir, hatta denetim altına alabilirse de gerçekçi bir sonuca ulaşmak yine de mümkün olmaz. İlaçlar kesildikten sonra belirtiler yeniden ortaya çıkabilir. Ve bu ilaçlar bağımlılık da yapabilir. Eğer sizler de kendinizde yaygın anksiyete olduğunu düşünüyorsanız hemen bir uzmana başvurmanızda fayda olabilir.

images (4)