Göz kapaklarındaki şişkinliklerin nedenleri

0
1380

Göz kapaklarındaki şişliklerin birçok nedeni olabilir. Göz kapakları şişkinlikleri tedavi edilirken nedene yönelik uygulamalar yapılmalıdır. Bu şişkinliklerin nedeni eğer bir hastalık ise öncelikli olarak hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Göz kapakların şişmesine neden olan hastalıklar:

* haşimoto, hipotroid gibi vücutta ödeme sebep olan tiroit hastalıkları

* böbrek rahatsızlıkları

* Endokrin hastalıkları

* diyabet, insülin direnci gibi metabolik sendromlar, sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları

* Alerjik rahatsızlıklar

Eğer göz kapaklarınızda herhangi bir şişkinlik söz konusuysa bu tür rahatsızlıklar olup olmadığının incelenmesi gereklidir.

Göz kapaklarındaki şişkinliğin bir nedeni de yanlış beslenme alışkanlıklarıdır

Öğünlerinizin düzenli olmaması, öğün aralarının çok uzun olması, yetersiz su tüketimi, cips, kraker, turşu bibi aşırı tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi, alkol ve sigara tüketimi, aşırı veya yetersiz uyumak, gece çok geç yatmak, gözlere sürülen bazı kremlerin ya da makyaj malzemelerinin alerji yaratması göz kapaklarınızda şişkinliklere yol açabilir.

Göz kapaklarındaki şişlikleri tedavi etmek için:

* Öncelikli olarak bir doktor kontrolünden geçerek, göz kapağının şişmesine yol açan herhangi bir kronik rahatsızlığınız olup olmadığının belirlenmesi gereklidir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise ilk önce bu hastalığa ait tedavi programının uygulanması gereklidir.

* Aşırı tuz içeren yiyeceklerden uzak durulması gereklidir. Beslenmenizde yer alan aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmalı ve günlük olarak en az 2 litre suyu tüketmeniz gereklidir. Hatta tuz atımını sağlayan ilaçları doktor kontrolünde kullanmanız gerekebilir. Doktor kontrolü almadan kullandığınız ödem attırıcı ilaçlar sizin elektrolit dengenizi bozabilir ve geriye dönüşü olmayan hastalıklar yaratabilir.

* Herhangi bir hastalıkla ilişkisi olmadığı halde göz kapaklarınızda şişkinlik söz konusu ise, yattığınız yastığın yüksekliğini bir miktar daha arttırabilirsiniz. Yatmadan önce herhangi bir makyaj veya temizleyici ürünün yüzünüzde kalmasını önlemek amacıyla yüzünüzü bol su ile yıkayabilirsiniz. Yatmadan önce göz kapaklarınıza hafif darbeli hareketlerle kısa bir süre masaj yapmak, buradaki kan dolaşımını tetikleyeceği için göz kapağı şişkinliklerine neden olan ödemin çözülmesini sağlayabilir.

* Gözlerinize yatmadan önce cildinize zarar vermeyecek ölçüde soğuk çay poşetleri hazırlayıp, göz kapaklarınızda 10 dakika kadar bekletebilirsiniz.

* Doğru nefes alma teknikleri ile sinüslerinizde yeterli açıklık sağlayabilir ve kan dolaşımınızı hızlandırarak göz kapaklarınızdaki şişlikleri önleyebilirsiniz.