Saç dökülmelerine karşı bitkisel çözümler

0
1033
saç dökülmesi

Saçımıza bazen hoyratça davranıp, bakımına özen göstermeyiz. Ama zamanla bir bakarız ki, saçlarımız dökülmeye başlamış. Bu zamanlarda alınacak acil önlemlerse şöyledir…

Saçlarımız bizim incimizdir, bir tanemizdir. Canımız ister kısa keseriz canımız ister uzatırız. Sonuçta bu zevk bize ait. Saçlarımıza bir şey olmasını ise hiç ama hiç istemeyiz. Bu yüzden de gözümüz gibi bakarız. Fakat hayatın cilvesi işte; kem gözlerden sakınırken bir anda sorunla karşılaşabiliriz. En sık rastlanılan sorun ise; saç dökülmesidir.

Uzmanlar, her gün 50-100 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu belirtiyor. Fakat  saçımız normalden daha fazla dökülüyorsa bir an önce önlemler almamızda fayda var. Bunu içinse en iyi yol doğal olanları seçmektir. Dilerseniz önce saç dökülmesinin nedenlerine bir göz atalım.

NEDENLER

Genetik faktörler etken olabilir. Genelde bu tip saç dökülmeleri erkeklerde görülür.   .

Bazı ilaçlar sebep olabilir. Bu ilaçları;  Antidepresan, beta blokerler (kardiyak stresi azaltan ilaç grubu), kolesterol düşürücü ilaçlar, hormonlar ve anti-enflamatuarlar olarak sayabiliriz. Bu tarz ilaçlar saç telinin zayıflamasına neden olabilir.

Ayrıca  tiroid ve kansızlık gibi rahatsızlıklar da saç dökülmesine neden olabilir.

Hamilelik sonrası, ağır ameliyat sonrası, aşırı stres ve depresyon dönemlerinde saç dökülmelerine rastlanabilir. Ayrıca yetersiz beslenme ve ilaç kullanımı da saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumda fiziksel ve ruhsal sağlığımıza dikkat etmemiz , yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı metodları uygulamamız faydalı olabilir.

DOĞAL YÖNTEMLER

Sarımsak ve soğan, yüksek miktarda kükürt bileşimi olan allicin içerdikleri için saç dökülmesini önleyebilir.  Direkt olarak saç derisine sürebiliriz. Ya da bu maddeleri  içeren şampuanlar kullanabiliriz.

Hindistan cevizi sütü de dökülmeyi önleyen bir başka doğal bileşendir. Saçımızı yıkamadan yarım saat önce saç derisine masaj yaparak, Hindistan cevizi sütü sürüp ve bekletiyoruz daha sonra ise duruluyoruz.

Aynı zamanda aloe vera da en çok tercih edilen önlemlerdendir.