Hamile kadınlar için yaz sıcaklarıyla mücadele rehberi

0
1106

Yaz hamilelerine sağlık tüyoları

Yaz tatili herkes içindir. Hamile kadınlar güzel tatil günlerinden vazgeçmek zorunda kalacaklarını düşünebilirler. Fakat işin aslı hiç de öyle değildir!

Yaz demek tatil demek, plaj demek, keyif demek. Peki ya hamileler için durum nasıldır? Aslında hamile kadınlar çoğu zaman yaz aylarının onlar için bir çile olduğu fikrine kapılabilirler; ki bu çok normaldir. Hamile oldukları için güzel tatil günlerinden vazgeçmek zorunda kalacaklarını düşünebilirler. Fakat aslında tatil de onların hakkı… Eğer doktor tavsiyelerine uyar ve dikkatli olunursa hamileler için de yaz ayları yılın en güzel zamanları olarak geçebilir.

İşte hamile kadınlar için birkaç öneri…

  • Yolculuk esnasında küçük molalar:

Uzun bir yolculuk ise tatilin başlangıcı o vakit, 1.5-2 saatte bir mola verilip, molalarda 5-15 dakika yürüyüş yapılabilir. Bu sayede bacaklarda ödem ve bacak toplardamarlarında kan pıhtılaşması ihtimali minimuma indirilir.

  • Şişen ayaklar dinlensin: 

Şişmiş ve terlemiş ayakları ihtiyaç duyulan zamanda bir leğen dolusu soğuk suya sokabilirsiniz. Suya damlatacağınız birkaç damla nane yağı ise ayakların serinlemesine yardımcı olacaktır.

  • Pamuklu giysiler giyin:

Giysi olarak mutlaka pamuklu ve ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih etmelisiniz. Böylelikle tatilinizi daha rahat geçmesine olanak sağlamış olacaksınız.

  • Havuz sorunu:

Anne adayının düşük ya da erken doğum tehlikesi yoksa gebelik döneminde deniz ve havuza girebilir. Fakat havuz kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görüldüğü unutulmamalı. Bunun için günün erken saatlerinde ve deniz suyunun temizliğine güvenilen yerlerde denize girmeye özen gösterin.

  • Yöresel yemeklere biraz dikkat

Anne adayları; öğünlerinde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğuna dikkat etmeli. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olunmayan besinler tüketilmemeli.

  • Gıda zehirlenmesine dikkat

Yaz aylarında gıda zehirlenmeleri daha sık rastlanır. Bu yüzende de gebelik esnasında daha dikkatli olunmalı.