Taksim’de #OnurYürüyüşü Arbedesi: Polis Müdahale Etti

0
1340

Dünya genelinde kutlanan LGBTİ onur yürüyüşü, Türkiye’de uzun bir süredir geleneksel olarak sürdürülüyordu. Bu yürüyüşlerin sonuncusu, 28 Haziran’da Taksim İstiklal Meydanı’nda yapıldı. Onur Yürüyüşü’ne birçok aktivist grup katıldı.

MİLLETVEKİLLERİ DE ONUR YÜRÜYÜŞÜ’NDEYDİ

Taksim’de toplananlar yalnızca lezbiyenler, geyler, biseksüel, transeksüel ve interseksüeller değildi. Aynı zamanda onlara destek vermek isteyen, toplum içinde onları dışlayan sisteme karşı tepkisini koymak isteyenler de yer aldı. Onların arasında milletvekilleri de bulunuyordu. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da kortejde yer aldı. Filiz Kerestecioğlu, aynı zamanda feminist olarak bilinen bir isim ve bu alandaki mücadelesi ile de tanınıyor.

POLİSİN MÜDAHALESİ ERKEN OLDU

Taksim’deki #OnurYürüyüşü’nde polisler de hazır bulunuyordu. İstiklal Caddesi’nin ana meydan ve tünel tarafında TOMA’lar, bunun yanı sıra ara sokaklar ve o sokaklara çıkan her yol yine polis tarafından tutulmuştu. Eylemde bulunanların aktardıklarına göre, polis herhangi bir müdahale olmaksızın gruba müdahale etti. Böylece 2015 Onur Yürüyüşü erken bir şekilde dağılmak zorunda kaldı.

MİLLETVEKİLLERİ MÜDAHALE ETTİ

Yaşanan üzücü olayın ardından TOMA’nın önüne geçerek polisin gruba müdahale etmesine karşı çıkan Mahmut Tanal objektiflere yansıdı. Ancak yürüyüşün devam etmesini sağlayamadı. Toplanan binlerce kişi, güneşli bir İstanbul gününde tüm dünyada eş zamanlı olarak yapılan bu etkinliğin olaylı bir şekilde dağılmasının ardından evine döndü.

OLAYLAR AKŞAM DA SÜRDÜ

Onur Yürüyüşü’ne yapılan müdahale sonrasında dağılmayan gruplar, akşam polisle tekrar karşı karşıya geldi. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahalesi, İstiklal’de gece yarısı da sürdü. Onur Yürüyüşü 2015, bu şekilde sona ermiş oldu. Bazı kişilerin göz altında alındığı ve şiddet gördüğü bilgileri de ajanslar tarafından geçildi.