Anneden Bebeğe AIDS Virüsü Geçişi Durduruldu

0
1050

En tehlikeli virüslerden biri olan, ölümcül yönü ile her yıl yüz binlerce kişinin yaşamına mal olan AIDS virüsü ile mücadelelede bugun çok önemli bir adım atıldı. AIDS virüsü bilindiği üzere doğum yoluyla gelecek nesillere aktarılabiliyor bu da çok ciddi risklerle hayata başlayan birçok bebek, birçok yeni yaşam demek.

KÜBA’DA AIDS’E TARİHİ ÇÖZÜM

Küba, bugün yaptığı açıklamada artık AIDS olan annelerin çocuklara genlerinin aktarılması konusunda bir yöntem geliştirildiğini ve bu yöntemin kullanılması ile birlikte çok yakında böyle bir sorunun kalmayacağı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada bunun bir ilk olduğunu belirtti.

HER YIL 2 MİLYONA YAKIN KADIN HIV VİRÜSÜ TAŞIYOR

Önü alınamadığı taktirde en ciddi hastalıklardan birisi olan, ölümcül HIV virüsü kadınlarda da ortalama olarak erkekler kadar yaygın. Ancak aradaki ciddi fark, kadınların doğum yolu ile HIV virüsünü çocuklarına da aktarma riski taşıması. Küba’daki en son tibbi gelişmeler ile bunun önü alındı gibi görünüyor. HIV virüsünün anneden çocuğa geçmesini engelleyerek olası birçok rahatsızlığın ciddi anlamda önü alındı.

DOĞUMDA YA DA EMZİRME ESNASINDA VİRÜS GEÇEBLİYOR

Daha önce frengi hastalığının anneden çocuklara geçmesini engelleyerek büyük bir başarıya imza atan Kübalı doktorlar, HIV virüsünün bulaşmasını engellerek bu alandaki ciddi çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Örgütün lideri Margaret Chan yaptığı açıklamada HIV virüsünün anneden çocuğa doğum ya da emzirme yolu ile geçtiğini ancak alınan yeni önlemlerle bu olasılığın yüzde 1’in altına indiğini söyledi.