Metabolizmayı sabahları hızlandırın!

0
1050
güne güzel bir kahvaltı ile başlayın

Kilo vermede en önemli faktör ‘Metabolizma’dır. Hızlı ve sağlıklı bir metabolizma ile daha kolay zayıflayabiliriz. Bunun için de sabahları uyanır uyanmaz yapmamız gereken birkaç küçük detay bulunmakta…

Kilo vermek isteyenlerin en büyük kabusudur: ‘Yavaş Metabolizma’… İdeal kiloya ulaşmak için yapacağımız tüm çabaları yokuşa sürer ve bizim zayıf bir vücuda sahip olma hayalimizi de rafa kaldırır. Bu yüzden de beslenme uzmanları ‘metabolizma‘yı hızlandırmaya olanak sağlayan diyet listeleri hazırlar ve kilo vermek isteyen kişilere özellikle bu konunun üzerine düşmesini ister. Eh, alanında uzman bilirkişilerin bu uyarılarına bizler de kulak versek iyi olur değil mi?

Metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolu ise sabahları alacağımızı birkaç küçük önlemde yatıyor.

İşte uyulması gerekenler:

1 – EGZERSİZLERDEN KAÇMAYIN

Sabah saatlerinde yapılan egzersiz hem güne zinde başlamak hem de kalori yakımını hızlandırmak için bire birdir. Sabahları biraz daha erkenden uyanıp birkaç egzersiz programı uygulamak bize hızlı bir metabolizmanın yolunu açacaktır.

sabahları egzersiz yapın
sabahları egzersiz yapın

2- BASİT HAREKETLER SEÇİN

Zaman sıkıntısı var ama hareket etmek de lazım. O vakit basit uygulamalar ile hızlı bir metabolizmaya sahip olabiliriz. Mesela ayaklarımızı omuz hizasında açıp aşağıdan yukarı doğru zıplamak, şinav pozisyonunda eğilip kalkmak, bacakları düzleştirip bir sağa bir sola zıplamak uygulayacağımız egzersizler arasında yer alabilir.

basit egzersiz uygulamaları
basit egzersiz uygulamaları

3- KAHVALTISIZ OLMAZ

Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlamalıyız. Böylece metabolizma hızlanacak ve öğlene kadar da midemizi aç bırakmamız olacağız.

güne güzel bir kahvaltı ile başlayın
güne güzel bir kahvaltı ile başlayın

4- KASLARI GÜÇLENDİRİN

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bir diğer etken ise güçlü kas yapısıdır. Kuvvetli kaslara sahip olmak için 10 dakikalık kas egzersizleriyle güne başlamaya özen göstermeliyiz.

kasları güçlendirin
kasları güçlendirin

5 – ARA ÖĞÜN ŞART

Sağlıklı ve hızlı kilo vermenin en önemli yolu ara öğünleri de diyet listemize eklemektir. Özellikle metabolizmayı artıran ara öğünleri tercih etmekte fayda var.

ara öğün seçimi önemlidir
ara öğün seçimi önemlidir