Sanal Ameliyat Dönemi İle Dijital Ortamda Eğitim

0
1444

Ameliyat konusundaki tekniksel gelişmeler artık çok ileri boyutta. Buna en iyi örneklerden birisi yakın zamanda Hacettepe Üniversitesi’nde yapılan bir hamle. Teknokent ve Sanayicilerin işbirliği ile, Türkiye’de son dönemde hiç olmadık hatta dünya tıp tarihinde eşi görülmemiş bir şey yapıldı.

SANAL AMELİYATLARA MERHABA DEYİN

Sanal ameliyatları okuduğunuzda aklınıza ilk olarak djital ortamda ameliyatlar geliyor ancak durum düşündüğünüz gibi değil. Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerinden birine sahip olan Hacettepe’de çok enteresan bir gelişme yaşandı. Okul yönetimi, öğrencilerine dijital ortamda ameliyat yapma şansı verecek. Bu da son derece kaliteli ve fonksiyonel teorik eğitim ortamı dışında aynı zamanda pratik anlamında da öğrencilerin çok iyi bir eğitim alacağını gösteriyor. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahaşa Tıp Fakültesi ile birlikte en iyi tıp fakültelerinden birisi. Bu gelişme de kuşkusuz Hacettepe’nin kalitesine kalite katacak. Peki sanal ameliyat nedir?

AMELİYATLARIN BİR SİMÜLASYONU

Hacettepe’de yapılan bu gelişme, kısaca özetlemek gerekirse tıp fakültelerinde iyi bir eğitim verilmek istenen öğrencilere yalnızca teorik olarak eğitim verilmesinin dışında aynı zamanda pratik bazda da bir şeyler katılması amaçlanıyor. Sanal ameliyatlar sayesinde her öğrenci, bir 3D simülasyon eşliğinde iç hastalıklar başta olmak üzere vücut için en çok önem arz eden konularda öğrencilere pratik destek, tecrübe verilebilecek.

İSTENEN AÇI VERİLEBİLİYOR

Sanal ameliyatlarda birçok şey yapılabiliyor buna en önemli örnek, kadavralara sanal ortamda istenilen şekillerin anında verilebilmesi. Döndürerek, çevirerek açı verilebiliyor. Sanal ameliyat, bu derece çok yönlü ve etkili bir tıp eğitimi metodu olarak öne çıkıyor.

Konu ile ilgili Hacettepe Akademisyenleri, AA’ya bir demeç verdi ve sistemi tanıttılar.