Çin’de Yaşanan Doğu Türkistan Zulmüne Tepki Büyüyor

0
1153

Çin’in Doğu Türkistan Uygur özerk bölgesi, uzun bir süredir yaşanan sert müdahalelerle, zulümlerle gündemdeydi. Ancak bu duruma karşı başta Türkiye olmak üzere herhangi bir Türk devleti tepki göstermiyor, olaylar aynı şekilde sürüyordu. Son günlerde özellikle sosyal medyada, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uygulanan şiddet bir kere daha gün yüzüne çıktı. Bunun sebebi, Uygurların da dahil olduğu Müslüman dünyanın, Ümmet’in Ramazan ayında yaşanan bazı ‘dini temelli’ işkencelere çok tepki göstermesiydi.

ÇİN’DE UYGUR TÜRKLERİNE ZORLA ORUÇ BOZDURTULUYOR

Çin, çok uzun bir süredir Uygur Türklerine karşı yaptırımları ile biliniyor. Özellikle Müslüman cemaaten hocalara, normal insanlara karşı dinin gereklerinin yerine getirilmemesi ve bu izlerin toplumdan silinmesi adına farklı şeyler uygulanıyordu. Gitgide büyüyen bu şiddet en sonunda sosyal medyada bir karşı tepki olarak karşımıza çıktı. Ramazan ayında insanların oruç tutmasını, dininin gereklerini yerine getirmesini engelleyen Çin yetkilileri en sonunda bardağı taşırdı.

SOSYAL MEDYADA ‘STOP TERRORISM IN TURKISTAN’ FIRTINASI

Yaşanan bu olumsuz olaylara karşı tepkisini ortaya koymak isteyen kullanıcıların, ‘Doğu Türkistan’daki şiddeti durdurun’ temalı çağrısı karşılık buldu ve binlerce kişi Çin’i kınadı. Bu konuda ise en çok konuşulan, en çok merak edilen nokta devlet bazında Çin’de herhangi bir karşılık verilip verilmeyeceği. Bugün birçok kişi Çin’de Uygur Türklerine karşı tepkisini koyuyor ancak bu, devlet bazında bir karşılık verildiği gün anlam kazanacaktır. Bu anlamda yapılması gereken devleti göreve çağırmak.

CHANGE.ORG’DA ÇİN’İN KINANMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLADI

Toplumsal olaylarda insanların imzaları ile destek verdiği kampanyaların yer aldığı Change.org adresinde de yaşanan Çin zulmüne karşı binlerce insan, verdikleri imzalarla devleti göreve çağırdı. Bunun Ankara’da nasıl bir karşılık bulacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.