İran’da voleybol kadınlara yasak!

0
1100

Komşumuz İran’da, yönetimden kaynaklanan kadınların hakları konusundak sıkıntılar son dönemde artmaya devam ediyor. İran’da spor müsabakaları noktasında erkekler ve kadınlar arasında ciddi ayrımlar gözleniyordu, son olarak bugün gelen haber herkesi şok etti; İran’da kadınların voleybol maçı izlemesi de yasaklandı! Kadınlar bugüne kadar hentbol gibi bazı spor dallarında izleyici olabiliyordu, ancak futbolun da olduğu yasak listesinde voleybol da eklendi!

İran-ABD voleybol maçı için şok yasak!

İran’da aileden sorumlu bakan olan Shahindokht Molaverdi, bugün yaptığı açıklamada ‘yalnızca sporcuların ailelerinden oluşan bir grup kadının maça alınabileceği, bunun dışında kadınların voleybol müsabakalarında seyirci olmasının çok zor olduğu ifade etti. Daha önce batılı basın organlarına yapmış olduğu açıklamalarda kadınların spor müsabakalarına, voleybol, basketbol ve futbol maçlarına seyirci olarak katılmalarının önünde bir engel yok, şeklinde konuşan bakan, uygulaması ile herkesi şaşırttı.

Kadınlara hentbol serbest, futbol, yüzme ise yasak!

İran’da kadınların spor müsabakalarına katılması kısıtlandırılmış bir şekilde sürüyor, bazı spor dallarında kadınların seyirci olmasında bir engel yok. Ancak futbol maçlarına, yüzme müsabakalarına kadınlar hala giremiyor. İran-ABD maçı öncesi gelen bu yasak, kadınların İran’da ne kadar kısıtlı haklara sahip olduklarını bir kere daha gösterdi.

Kadınlar geçtiğimiz günlerde İslami kurallara karşı kazan kaldırmıştı

Sosyal medyada, özellikle Instagram’da İranlı kadınların hak kısıtlamalarına, ayrımcılıklara karşı tepki gösterdiği paylaşımlar internette oldukça popüler diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde başörtüsü zorunluluğuna karşı başörtüsüz fotoğraflarını internette çeşitli sitelerde paylaşan kadınlar, kadını ikinci plana atan bu sisteme karşı kazan kaldırmıştı! Voleybol maçlarını izleme konusunda gelen bu yasak ise, İranlı kadınların ne kadar haklı olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Yasağa ilişkin, birçok devletten kınama ve benzeri açıklamalar geldi.