#LoveWins! ABD’de LGBTİ Evlilikler Tüm Eyaletlerde Serbest

0
1942

Eşcinsel evlilikler artık ABD’de serbest

Dünyada en çok tartışılan konulardan bir tanesi, eşcinsellerin resmi evlilikleri önündeki yasal engellerdi. Bu konuda dünyanın en açık görüşlü yönetimlerinden birine sahip ABD’de bazı eyaletlerde eşcinsel evliliklere  olanak vardı, ancak bu ülke genelinde serbest değildi. Bugün alınan tarihi bir karar sonrasında, eşcinsel evlilikler ABD’deki tüm eyaletlerde serbest hale geldi!

LGBTİ Onur Haftası’nda gelen karar

Tüm dünyada LGBTİ (Lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseks) bireylerin Pride Day yani Onur Günü olarak kutladıkları bu dönemde gelen tarihi karar, tüm dünyada heyecan yarattı. Birçok ülkenin, özellikle Rusya’nın LGBTİ konusunda çok sert tedbirlere sahip olduğu bilinirken, ABD’den gelen bu karar artık bu alanda bazı şeylerin değişebileceği sinyallerini verdi.

Kararı ABD Başkanı Obama Twitter’dan duyurdu

ABD Başkanı Barack Obama, LGBTİ vatandaşların evliliklerine tüm eyaletlerde izin veren bu kararı Twitter hesabından duyurdu ve bu tweet tam olarak 250 binin üzerinde retweet aldı. ABD başkanı bu kararı duyururken #LoveWins (yani sevgi kazanır) etiketi ile paylaştı. Gelen bu kararın ardından milyonlarca kişi bu hashtage tweet atarak çoğunlukla desteğini gösterdi.

Karar 4 oya karşılık 5 oyla kabul edildi

ABD Yüksek Mahkemesi, bazı eyaletlerde serbest olan LGBTİ evlilikleri genel olarak tüm ülkede serbest kılarken, bu karar 9 üye içinde 5 evet oyu ile kabul edildi. Daha öncesinde 2004 yılında bölgesel olarak verilen bu karar, 11 yıl aradan sonra tüm dünyada geçerli bir fikir haline gelmeye başladı, en azından tartışma arka planı kazandı.

ABD toplumunun desteği

LGBTİ konusunda ABD toplumunun yapılan araştırmalara göre sunduğu destek % 70 civarında. ABD Başkanı Obama’nın en çok söz ettiği konulardan birisi de, LGBTİ bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanmaması idi. Bakalım bu gelişme, dünya genelinde nasıl bir yankı uyandıracak.